Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Введено в дію Наказом голови та керівника апарату Хортицького районного суду м. Запоріжжя
№ 9/14К від 19.04.2018 року
Правила
внутрішнього трудового розпорядку для працівників
Хортицького районного суду м. Запоріжжя
1.Загальні положення
1.1. Відповідно до статті 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
1.2. Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників Хортицького районного суду м. Запоріжжя ( далі – Правила) визначають трудовий розпорядок, зміцнення трудової та виконавської дисципліни, забезпечення правильної організації праці, ефективного використання робочого часу, підвищення якості та продуктивності праці.
1.3. Питання, пов’язані із застосуванням зазначених Правил, вирішуються керівництвом Хортицького районного суду м. Запоріжжя ( далі – адміністрація) в межах наданих йому прав. Ці питання вирішуються також трудовим колективом відповідно до його повноважень.
1.4. Невід’ємною частиною цих Правил є «Правила поведінки працівника суду», затверджені рішенням Ради суддів України від 06.02.2009 №33, (додаток №1 до Правил).
1.5. Ці Правила поширюються на всіх суддів та працівників апарату суду, які повинні ознайомитись з ними під розпис, знати і неухильно дотримуватись.
2.Порядок зарахування до складу та виключення зі складу суду суддів
2.1. Судді призначаються на посаду та звільняються з посади на підставах та у порядку, визначених чинним трудовим законодавством України, Кодексом законів про працю України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», а саме на підставі відповідного акту про призначення на посаду судді чи обрання суддею безстроково або припинення повноважень судді на підставі відповідного наказу голови суду, який оголошується або доводиться до ознайомлення судді під розпис.
2.2. Перед тим, як суддя приступить до роботи, особа, відповідальна за ведення кадрового діловодства в суді, та керівник апарату суду зобов'язані ознайомити суддю:
- з умовами оплати праці, з Правилами внутрішнього трудового розпорядку, з вимогами з питань дотримання техніки безпеки, протипожежної охорони, охорони праці;
- з наказами голови суду, які стосуються організації діяльності суду та забезпечення в суді умов для здійснення правосуддя.
3.Порядок прийняття на роботу і звільнення з роботи працівників апарату суду
3.1. Працівники апарату суду приймаються на роботу та звільняються з роботи на підставах та у порядку, визначених чинним трудовим законодавством України, Кодексом законів про працю України та Законом України "Про державну службу" на підставі наказу керівника апарату суду, який оголошується або доводиться до ознайомлення працівнику апарату суду під розпис.
3.2. При прийнятті працівників апарату суду на роботу до Хортицького районного суду м.Запоріжжя ними подаються документи, передбачені чинним законодавством.
Прийняття на посади державних службовців здійснюється на конкурсній основі.
Забороняється вимагати від осіб, які приймаються на роботу, відомості та документи, подання яких не передбачено чинним законодавством.
Трудову книжку працівник здає до відділу кадрів у день призначення на посаду.
Працівники, які вперше зараховуються на державну службу, приймають присягу державного службовця. Усі працівники, які приймаються на посади державних службовців, під розписку попереджаються про спеціальні обмеження щодо прийняття на державну службу та її проходження, встановлені законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції», ознайомлюються із Загальними правилами етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
При прийнятті на роботу за угодою сторін може бути обумовлений випробувальний термін з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробувальний термін повинна бути включена до наказу про прийняття на роботу.
3.3. Перед тим, як працівник апарату суду приступить до роботи, особа, відповідальна за ведення кадрового діловодства в суді, та керівник апарату суду зобов'язані ознайомити працівника апарату суду:
- з роботою, що йому доручається, з посадовою інструкцією (функціональними обов'язками) та «Правилами поведінки працівника суду», затвердженими рішенням Ради суддів України від 06.02.2009 №33, які є невід'ємною частиною цих Правил - під розпис;
- з умовами оплати праці, з Правилами внутрішнього трудового розпорядку, з вимогами з питань дотримання техніки безпеки, протипожежної охорони, охорони праці;
- з наказами голови суду та керівника апарату суду, які стосуються організації діяльності суду та забезпечення в суді умов для належного виконання цим працівником апарату суду своїх функціональних обов'язків.
3.4. На всіх працівників апарату суду ведуться трудові книжки. Трудові книжки ведуться та зберігаються у встановленому чинним законодавством України порядку. Відповідальною за належне ведення та зберігання трудових книжок є особа, відповідальна за ведення кадрового діловодства в суді. Трудова книжка повертається працівнику апарату суду у день звільнення із внесеним до неї записом про звільнення. Запис про причину звільнення в трудовій книжці робиться в точній відповідності з формулюванням діючого законодавства і з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону.
Припинення трудових відносин працівника можливе тільки на підставі, передбаченій законодавством України. У разі звільнення працівника апарату суду за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України) з письмовим попередженням про це голови суду та керівника апарата суду за два тижні, за домовленістю між працівником апарату суду і головою суду та керівником апарата суду відносини можуть бути розірвані до закінчення строку попередження про звільнення. Днем звільнення вважається останній день роботи.
З усіма наказами, що стосуються працівника, особа, відповідальна за ведення кадрового діловодства, своєчасно ознайомлює його під розписку. Усім працівникам адміністрація забов’язана видавати при виплаті заробітної плати розрахункові листи.
4.Основні обов’язки працівників суду
4.1. Судді здійснюють свої повноваження на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством України.
4.2. Усі працівники апарату суду забов’язані:
- додержуватись Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України "Про державну службу", трудового законодавства та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України;
- суворо дотримуватись вимог законодавства про запобігання корупції;
- зберігати та не розголошувати державну таємницю, інформацію про громадян, що стала їм відома під час виконання службових обов'язків, а також іншу інформацію, яка згідно з законодавством визнана інформацією з обмеженим доступом та такою, що не підлягає розголошенню;
- завжди поводити себе у спосіб, який би сприяв збереженню та зміцненню довіри громадян у цілісність, неупередженість та ефективність суду;
- працювати чесно і сумлінно, додержуватись дисципліни праці, цих Правил, своєчасно виконувати розпорядження керівника, використовувати весь робочий час для продуктивної праці, а також додержуватись вимог з охорони праці, протипожежної безпеки, виробничої санітарії;
- поліпшувати якість роботи, систематично підвищувати ділову кваліфікацію, додержуватись службової та виконавської дисципліни, вживати заходів для негайного усунення недоліків у роботі та причин, що їх зумовлюють;
- утримувати своє робоче місце в належному стані, а також підтримувати чистоту в приміщенні Хортицького районного суду м. Запоріжжя;
- додержуватися встановленого порядку збереження матеріальних цінностей і документів, не виносити з будинку установи оргтехніку, матеріали та документи, призначені для службового користування; дбайливо ставитися до майна, меблів, оргтехніки тощо, раціонально використовувати і витрачати канцелярське приладдя, електроенергію та інші матеріальні ресурси;
- економно використовувати час на службові міжміські та міські телефонні переговори;
- шанобливо ставитися до громадян та інших працівників суду, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби;
- мати охайний вигляд і одяг без елементів ексцентричності, стриманого кольору та фасону, який відповідає діловому стилю;
- у разі хвороби обов'язково повідомляти особу, відповідальну за ведення кадрового діловодства в суді, а також керівника апарату суду. По виході на роботу своєчасно подати оформлений належним чином лист непрацездатності особі, відповідальній за ведення кадрового діловодства в суді;
- суворо дотримуватись вимоги щодо заборони паління в приміщенні суду.
Основні обов’язки державних службовців визначені статтею 8 Закону України «Про державну службу».
4.3. Коло обов’язків, що їх виконує кожен працівник за своєю посадою, визначається посадовою інструкцією, затвердженою в установленому порядку.
4.4. Адміністрація не має право вимагати від працівника виконання роботи, не передбаченої трудовим договором та посадовою інструкцією.
5. Основні права працівників суду
5.1. Працівники суду мають право:
- розглядати і брати участь у розгляді питань та приймати рішення в межах своїх функціональних обов’язків;
- на повагу особистої гідності, справедливе і шанобливе ставлення до себе з боку керівництва, інших працівників і громадян;
- вимагати затвердження керівником апарату суду визначеного обсягу посадових (функціональних) обов’язків;
- на оплату праці залежно від посади, якості, досвіду та стажу роботи;
- безперешкодно ознайомлюватися з матеріалами, що стосуються проходження ним державної служби, в необхідних випадках давати особисті пояснення;
- на просування по службі з урахуванням кваліфікації та здібностей, сумлінного виконання своїх службових обов'язків, участь у конкурсах на заміщення вакантних посад більш високої категорії;
- вимагати службового розслідування з метою зняття безпідставних, на
думку службовця, звинувачень або підозри;
- на здорові, безпечні та належні для високопродуктивної роботи умови праці;
- на соціальний і правовий захист відповідно до його статусу;
5.2. Працівники суду мають інші права та обов’язки, передбачені чинним законодавством України та цими Правилами.
6.Основні обов’язки адміністрації
6.1. Адміністрація забов’язана:
- належним чином організовувати роботу працівників, щоб кожен працював за фахом і кваліфікацією, мав закріплене за ним робоче місце, своєчасно, до початку виконання дорученої роботи, був ознайомлений із завданням і забезпечений роботою протягом усього робочого дня;
- затвердити посадову інструкцію на кожну посаду за штатним розписом;
- вживати заходів для вдосконалення організації роботи;
- забезпечувати суворе дотримання трудової та виконавської дисципліни, проводити постійну роботу щодо її зміцнення, вживати заходів впливу до порушників;
- поліпшувати умови праці, неухильно дотримуватись законодавства про працю та її охорону; забезпечити здорові та безпечні умови праці;
- постійно контролювати дотримання працівниками усіх вимог техніки безпеки, виробничої санітарії та гігієни праці, протипожежної безпеки;
- виплачувати заробітну плату регулярно в робочі дні, не рідше двох разів на місяць, через проміжок часу, що не перевищує 16-ти календарних днів; у тих випадках, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним або святковим днем, заробітну плату виплачувати напередодні;
- забезпечувати матеріальну зацікавленість працівників як у результатах їхньої особистої праці, так і у загальних підсумках роботи колективу в цілому;
- підвищувати роль морального стимулювання праці, заохочувати працівників, забезпечувати поширення передового досвіду роботи;
- забезпечувати систематичне підвищення ділової кваліфікації працівників, створювати необхідні умови для суміщення роботи з навчанням у навчальних закладах;
- уважно ставитися до потреб і запитів працівників.
7.Робочій час та його використання
7.1. Для працівників Хортицького районного суду м. Запоріжжя встановлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями – субота та неділя;
Початок роботи Хортицького районного суду м. Запоріжжя – з 8 години ранку, перерва на обід - з 12 години до 12 години 45 хвилин, кінець робочого дня – о 17 годині (понеділок – четвер), - о 15 годині 45 хвилин (п’ятниця).
Тривалість робочого тижня – 40 годин, робочого дня: з понеділка по четвер – по 8 год. 15 хв., у п’ятницю – 7 год.
Працівники використовують час перерви на свій розсуд, на цей час вони можуть відлучатись з місця роботи. При неможливості використання часу, наданого для відпочинку та харчування (безперервність судового засідання, обов'язковий прийом громадян, тощо), надається інший час для харчування та відпочинку протягом робочого дня, але не більш ніж 45 хвилин.
Святкові та неробочі дні визначено статтею 73 Кодексу законів про працю України.
Напередодні святкових і неробочих днів тривалість робочого дня скорочується на одну годину ( стаття 53 Кодексу законів про працю України.)
Табель обліку робочого часу працівників суду веде особа, відповідальна за ведення кадрового діловодства в суді.
7.2. Залишення працівником робочого місця у робочий час без дозволу керівництва суду та безпосереднього керівника не допускається.
Питання проведення в суді оперативних нарад та занять з підвищення професійної кваліфікації працівників вирішуються головою суду або за його розпорядженням заступниками голови суду чи керівником апарату суду.
В суді здійснюється облік виходу на роботу. До початку роботи кожен працівник зобов’язаний особисто розписатись в журналі про вихід на роботу. За належне здійснення обліку виходу на роботу відповідає керівник апарату суду.
Забороняється в робочий час:
- відволікати працівників від їх безпосередньої роботи, змушувати їх виконувати громадські обов’язки чи брати участь у різного роду заходах, не пов’язаних зі службовою діяльністю та обов’язками за посадою;
- скликати збори, наради для розв’язання громадських справ.
Паління в приміщенні суду та у робочий час працівниками суду перед приміщенням суду заборонено.
7.3. Тривалість робочого часу державних службовців має свої особливості (стаття 56 Закону України «Про державну службу») а саме:
- для виконання невідкладних або непередбачуваних завдань державні службовці, для яких законом не передбачено обмежень щодо роботи, на підставі наказу (розпорядження) керівника державної служби , про який повідомляється виборний орган первинної профспілкової організації (за наявності), зобов’язані з’явитися на службу і працювати понад установлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час. За роботу в зазначені дні (час) державним службовцям надається грошова компенсація у розмірі та порядку, визначених законодавством про працю, або протягом місяця надаються відповідні дні відпочинку за заявами державних службовців.
- за рішенням керівника апарату суд державні службовці можуть бути відкликані з щорічної або додаткової відпустки. Частина невикористаної відпустки, яка залишилася, надається державному службовцю у будь який інший час відповідного року чи приєднується до відпустки у наступному році.
7.4. Черговість надання щорічних відпусток визначається графіком, який затверджується наказом голови суду та керівника апарату суду і доводиться до відома всіх працівників суду. Графік складається з урахуванням необхідності забезпечення нормального функціонування і особистих інтересів працівників та можливостей для їх відпочинку.
7.5. Перенесення щорічної відпустки допускається тільки у випадках, передбачених діючим законодавством, або за погодженням з головою суду та керівником апарату суду.
Працівник суду зобов’язаний подати голові суду та керівнику апарату суду заяву про надання відпустки за два тижні до її запланованого до графіку надання відпусток початку.
За сімейними обставинами та за інших причин працівнику суду може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, погоджений з головою суду або керівником апарату суду, але не більше 15 календарних днів на рік.
8.Заохочення за успіхи в роботі
8.1. За виконання особливо важливої роботи, за високі досягнення в праці та з урахуванням результатів роботи працівникам апарату суду застосовуються такі заохочення:
- преміювання;
- надбавки.
8.2. За бездоганну та ефективну працю , за особливі заслуги до працівників суду застосовуються заохочення згідно чинного законодавства .
8.3.Заохочення до державних службовців застосовуються керівником державної служби.
8.4.заохочення не застосовуються протягом строку застосування до нього дисциплінарного стягнення.
8.5. Заохочення застосовуються наказом голови суду або керівника апарату суду, який оголошується або доводиться до відома працівника під розпис, про що робиться відповідний запис до трудової книжки. Наказ про застосування заохочення може бути доведений до відома всіх працівників суду шляхом урочистого оголошення.
9. Відповідальність працівників за порушення трудової дисципліни.
9.2. За невиконання або неналежне виконання посадових обов’язків, визначених Законом України «Про державну службу» та іншим нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому Законом України «Про державну службу».
9.3. Згідно зі статтею 147 Кодексу законів про працю України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:
9.4. Крім зазначених стягнень, до державних службовців можуть застосовуватись такі заходи дисциплінарного впливу:
- зауваження;
- попередження про неповну службову відповідність;
Дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо після виявлення проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не враховуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
До застосування до дисциплінарного стягнення адміністрація повинна зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення враховується ступень тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок, та попередня робота працівника.
Стягнення оголошується в наказі і повідомляється працівникові під розписку.
Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
9.6. За порушення трудової або виконавчої дисципліни працівник може бути позбавлений преміальної оплати. Повне або часткове позбавлення премії, що входить до системи оплати праці, може проводитись незалежно від дисциплінарного стягнення.
9.7. Державні службовці, винні у порушенні законодавства про державну службу, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством України.
9.8. Питання про дисциплінарну відповідальність суддів вирішується у порядку та на підставах, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
Правила внутрішнього трудового розпорядку обговорені і затверджені на зборах колективу Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 19 квітня 2018 року.